Seuran seminaaritilaisuus 18.4.2023 klo 16.00

Seuran seminaaritilaisuus

Aika: Tiistaina 18.4.2023 klo 16.00–17.00

Paikka: Etäyhteysinkki: https://tuni.zoom.us/j/61551180880?pwd=aXkrSEpvOTZMZ3kyVVVjeFpvbU5HQT09 (Passcode: 847156)

Tutkijatohtori Antti Malinen (HEX, Tampere) esitelmöi Leikitäänkö? Lasten kaverisuhteet 1900-luvun Suomessa -tietokirjan (2022) teemoista.

***

Antti Malinen & Tuomo Tamminen: Leikitäänkö? — Lasten kaverisuhteet 1900-luvun Suomessa. Gaudeamus, 2022, 496 s.

1900-luku mielletään Suomessa sotien ja kriisien mutta myös teollistumisen, kaupungistumisen ja parantuvan hyvinvoinnin vuosisatana. Katveeseen ovat kuitenkin jääneet lapset, jotka elivät tätä maailmaa todeksi kotona ja koulussa, pihoilla kaveriporukoissa tai yksin - seuraa enemmän tai vähemmän kaivaten.

Leikitäänkö? avaa koskettavasti, millaista oli suomalaislasten elämä eri vuosikymmeninä tilanteissa, kun aikuiset eivät olleet aktiivisesti läsnä. Millaisia leikkejä leikittiin ja keiden kanssa? Miten ystävyyssuhteet syntyivät, ja mitä ne merkitsivät? Kuinka lapsuus vaihtui nuoruuteen kavereiden kesken? Teos tuo esille myös synkkiä sävyjä, kuten kiusatuksi tulemista, ja paljastaa, millä tavoin aikuisten maailma ja sen normit ja arvot näkyivät lasten tekemisissä tai kirjoittamattomissa säännöissä.

Muisteluihin ja haastatteluihin pohjautuvassa teoksessa lapsuudestaan kertovat avoimesti myös monet tunnetut henkilöt, kuten Tarja Halonen, Gustav Hägglund, Jenny Lehtinen ja Antti Holma.

Kirja on saatavilla Gaudeamuksen verkkokaupassa: https://kauppa.gaudeamus.fi/sivu/tuote/leikitaanko-/4047605